Sprzedaż używanej szeregówki – o czym pamiętać?
Sprzedaż używanej szeregówki to coraz częstsze zadanie dla agenta nieruchomości. Wyjaśniamy o czym trzeba pamiętać w przypadku takiego domu.
W ciągu ostatnich 15 lat – 20 lat, domy szeregowe znacząco zwiększyły swoją popularność. Stało się to przede wszystkim za sprawą deweloperów, którzy zaczęli masowo wypełniać przedmieścia tak zwaną zabudową łanową. Wiele szeregówek liczy sobie 10 lat – 15 lat, więc siłą rzeczy coraz częściej zaczynają one trafiać na rynek wtórny. W związku z powyższym, agenci nieruchomości nierzadko otrzymują zadanie, jakim jest sprzedaż używanej szeregówki. Pomoc w sprzedaży takiego domu, nieco różni się od sytuacji związanej z domem wolnostojącym. Wyjaśniamy zatem, jakie specyficzne aspekty ma sprzedaż używanej szeregówki – zarówno z punktu widzenia obecnego właściciela, jak i agenta nieruchomości.
Lokal w szeregówce to bardzo specyficzna sytuacja
W pierwszej kolejności, na pewno warto zwrócić uwagę, że nasz artykuł dotyczy domów szeregowych, które zgodnie z literą prawa są samodzielnymi domami jednorodzinnymi. Wspomniana samodzielność ma miejsce pomimo połączenia szeregówki z co najmniej jednym sąsiednim budynkiem oraz niewielkiego rozmiaru działki. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych domów, sprzedaż używanej szeregówki jest w istocie sprzedażą działki zabudowanej domem. Właśnie taka informacja o charakterze transakcji będzie widniała w akcie notarialnym.
Sprzedaż używanej szeregówki to temat, który trzeba odróżnić od sprzedaży lokalu w domu szeregowym. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają, aby w domu jednorodzinnym znajdowały się maksymalnie dwa lokale. Deweloperzy wykorzystują tę zasadę, aby oferować nieruchomości lokalowe na gruntach przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Trzeba pamiętać, że lokal w szeregówce funkcjonuje tak samo jak zwykłe mieszkanie z większego bloku. Różnica polega na tym, że do zarządzania budynkiem zastosowanie mają wyłącznie przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności.
Trzeba zaakcentować zalety związane z dojazdem …
Trudno zaprzeczyć, że domy szeregowe to rozwiązanie, które wzbudza spore kontrowersje wśród internautów. Po części wynika to z działalności deweloperów, którzy np. wznoszą cienkie ściany oddzielające poszczególne budynki i często oferują domy szeregowe na niewielkich działkach, a także długie szeregi segmentów. Oczywiście, trzeba pamiętać, że takie oszczędnościowe podejście deweloperów wynikało i nadal wynika z ograniczeń finansowych nabywców.
W wielu przypadkach, szeregówki kupują osoby, których po prostu nie stać na dom wolnostojący. Drugim częstym powodem zakupu domu szeregowego jest niechęć do zbytniego oddalania się od dużego miasta. Warto mieć świadomość, że w przypadku aglomeracji takich jak np. warszawska lub poznańska, typowa działka pod dom jednorodzinny będzie niestety droga. Co więcej, spora część gruntów blisko granic dużych miast jest już zabudowana, a ewentualne wolne działki z takich terenów osiągają wysokie ceny. Działki pod budowę w samej Warszawie są oczywiście jeszcze droższe. Zachęcamy do zapoznania się z analizą, która mówi, ile może kosztować działka pod dom w Warszawie.
W związku z powyższym, sprzedaż używanej szeregówki będzie szybsza i bardziej skuteczna jeśli oferta prezentowana na portalach ogłoszeniowych zaakcentuje pozytywne cechy domu. Chodzi między innymi o dobry dojazd do centrum miasta i cenę znacznie mniejszą niż w przypadku domu wolnostojącego. Warto też pamiętać, że przyjaźni sąsiedzi są atutem domu szeregowego. Wynika to nie tylko z bliskości zamieszkania rodzin. Duże znaczenie ma też fakt, że pewne decyzje remontowe w przyszłości warto jest podejmować wspólnie – np. w celu zachowania zbliżonego wyglądu segmentów. W przypadku niektórych szeregówek, (zwłaszcza narożnych) warto zaakcentować rozmiar działki, który wynosi 5 – 6 arów. To więcej niż rynkowy standard.
Dobry agent nieruchomości pomoże z każdym domem
Dobry agent nieruchomości może pomóc w sprzedaży każdego domu szeregowego. Chodzi również o mniej atrakcyjne środkowe szeregówki z małą działką oraz najstarsze domy szeregowe, które budowano jeszcze w latach 90., a nawet pod koniec PRL-u. Sprzedaż używanego bliźniaka przy wsparciu dobrego agenta nieruchomości również będzie łatwiejsza – tak samo jak sprzedaż używanej szeregówki. Warto pamiętać, że w przypadku sprzedaży bliźniaka (identycznie jak przy szeregówce), dobra prezentacja powinna neutralizować ewentualne obawy związane z bliskim sąsiedztwem i niewielką działką.
Do korzystania z pomocy dobrych agentów nieruchomości zachęca fakt, że gorsza koniunktura na rynku domów (widoczna od końca 2021 r.) prawdopodobnie potrwa dość długo. Ograniczenie zdolności kredytowej w bankach sprawia, że wszystkie nieruchomości mieszkaniowe droższe niż typowy lokal (w tym również domy szeregowe i bliźniaki) będą się cieszyły mniejszym zainteresowaniem. W takich warunkach, znaczenia nabiera odpowiednie wyróżnienie oferowanej nieruchomości (m.in. przy pomocy dobrych zdjęć i filmów). Warto w tym kontekście pamiętać, że stołeczny rynek nieruchomości jest bardzo duży.